צעצועים לילדים מהקהילה הדתית

 צעצועים לילדים דתיים מיוצרים תוך התייחסות לעולם התוכן הדתימטרתם של צעצועים לילדים היא לספק עניין ותעסוקה, הנאה ולימוד, וכמו כן לתרום להתפתחותם המוטורית, השכלית והגופנית. בעבר הלא מאוד רחוק, לא היו קיימות חנויות צעצועים רבות ומגוונות כל כך כמו שקיימות בימינו. הצעצועים היו פשוטים מאוד- מעץ, מבד, מחומרים טבעיים. דמויות משחק ארוזות וצבעוניות כמו “ברבי” או “דורה”, דמויות אקשן כמו פאוור ריינג’רס וצבי הנינג’ה- לא היו קיימות.

אין קץ לילדות

  הצעצועים לילדים, היו צעצועים ביתיים. אמהות היו תופרות בובות לבנות, ואבות היו מכינים צעצועי עץ לבנים. הדמיון היה כלי המשחק העיקרי. בעזרת הדמיון, זר עלים על הראש וזרד ביד הפכו אותך למלך או למלכה, משחק בחנות עם פרחים וצמחים בתור פירות וירקות, אבקה שהיינו מפיקים מגירוד אבן על משטח קשה הייתה הקמח, עלים היו הכסף, להמצאות ולדמיונות לא היה סוף. שיחקנו בחוץ, במה שהחצר או גינת המשחקים הציעה לנו. נדנדה מבולי עץ, ארגז חול, עצים. היינו משחקים בכדור, במחבואים, תופסת, אחת- שתיים- שלוש דג מלוח, קופצים בחבל, משחקים בגומי. היום המציאות קצת אחרת: בהפסקות בבתי הספר, משחקים באייפון ובאייפד.  ילדים ממעטים לשחק בחוץ- בחצר, בגינה, ברחוב ולאחר הלימודים הולכים הביתה לשחק במחשב.  משחקי המחשב כיום מכילים את כל התכנים שפעם היינו מדמיינים וחווים בעצמנו- אתה מגלם דמות שרצה וקופצת, שיש לה משימות, במקום לרוץ, לקפוץ ולשחק בעצמך.

 צעצועים לילדים בעידן הטכנולוגי

 משחקי מחשב רבים מושפעים מהטלוויזיה, ורבים מהצעצועים לילדים מעוצבים ומתוכננים בדמות כוכבי ילדים, כקשורים לתכניות מצוירות או תכניות לילדים, ומהווים חלק מקולקציה שלמה של מוצרי ילדים הנסמכת על תרבות הצריכה, ועל הילדים כקהל צרכני רחב ומשתלם. האופנה לילדים כיום מתחקה אחר אפנת המבוגרים, דמויות הצעצוע נסמכות על דמויות טלוויזיה אשר גם הם לרוב יהיו דמויות מבוגרות, וקלטות הילדים הם עם כוכבי ילדים מבוגרים המתנהגים באופן מתיילד. “דורה” לדוגמה, היא דמות יוצאת דופן בעולם הצעצועים לילדים, כיוון שהיא ילדה, ודמותה היא של ילדה, והיא חוקרת ויוצאת להרפתקאות. בניגוד למשל לדמויות אחרות המיועדות לילדים, אשר ההתעסקות בהן היא סביב מלבושים ובני המין השני.  ההתבגרות המוקדמת של ילדינו משפיעה על אופי הצעצועים לילדים. התום אבד עם כניסת הטלוויזיה למשוואה, וגם עם כניסת האינטרנט. חופש המידע, הרצון לדעת והסקרנות, חושפים את ילדינו לתכנים שבעבר היו שייכים למבוגרים בלבד. אין ספק שזהו אחד הגורמים להתפתחות מינית מוקדמת בקרב ילדים מבחינה תרבותית וחברתית.

 “כמו של פעם”

 יבואני צעצועים בימינו מייבאים צעצועים בהתאם לתרבות הצריכה המדוברת, ולפעמים צעצועים אלה אינם מתאימים לכל דורש. כוונה, שצעצועים לילדים המיובאים כיום, אינם מתאימים לכל הילדים, ולמשל לילדים למשפחות דתיות, בהן מקפידים על הלכות מסוימות וצניעות בלבוש ובמנהגים. כך יוצא שחלק מהצעצועים לילדים, דוגמת בובות פופולריות שבגדי הבובות שלהם אינם צנועים לפי הגדרות הדת, לא יקנו על ידי משפחות דתיות. אותן משפחות יחפשו דווקא את סוג הצעצועים “מהדור הישן”- כדורי המשחק, הגומי והחבל, הפתעות וטריקים, מכוניות צעצוע, משחקי קופסא, ואפילו משחקי קופסא המכילים תכנים דתיים לצורכי לימוד ודעת. מבחינת תכנות ומשחקי מחשב, ישנם משחקים ברוח הדת, לומדות שונות ללימוד תורה, עברית וחשבון, ויוצא בזה. אם אתם מחפשים מתנות לילדים שומרי מסורת ו/או ממשפחה דתית, דעו שברשתות הצעצועים הגדולות קיים מבחר ענק של צעצועים לילדים מהחדישים והעדכניים ביותר. תוכלו למצוא שם גם צעצועים קלסיים, אולם רוב הצעצועים ממותגים. לפעמים המותג אינו מתאים לילד הגדל בחינוך דתי, ועל כן תוכלו לבקר גם בחנויות צעצועים מקומיות וקטנות יותר, בהן לרוב ניתן למצוא צעצועים לילדים “כמו של פעם”, המתאימים יותר לילדים ממשפחות דתיות.