שולחן סנוקר צעצוע

בעולם של ימינו מבוגרים רבים רוצים לחזור להיות ילדים – ואילו הזאטוטים כבר רוצים להרגיש בוגרים. כך למשל ילדות בנות 7 שחוגגות יום הולדת בספא מפואר, או בנות 12 שמסתובבות עם נעלי עקב. דוגמה אחרת היא ילדים שבחדר שלהם תמצאו צעצוע שבעבר לא הייתם רואים כמוהו: שולחן סנוקר (או ליתר דיוק, שולחן ביליארד – סנוקר הוא רק אחד מהמשחקים אותם ניתן לשחק על שולחן עץ מלבני מכוסה לבד ושבפינותיו השונות יש גומחות אליהן נדחפים כדורים).

הסוגים השונים של שולחן סנוקר לילדים

שולחן סנוקר לילדים דומה מאוד לשולחן דומה למבוגרים (ראו באתר לינקולן ביליארד). בעוד שולחנות המשחק של ה”גדולים” הם אכן גדולים: אורכם לרוב הוא 9 פיט או 10 פיט (כלומר אורכם הוא כ-3 מ’, ורוחבם יהיה כ-1.5 מ’) והגובה שלהם הוא כ- 80 ס”מ. יש גם שולחנות ענק של 12 פיט, וגם שולחנות מעט צנועים יותר של 7 או 8 פיט. שולחנות צעצוע מגיעים גם הם במבחר גדלים, כשהאורך נע בין מטר למטר וחצי והגובה מתאים גם הוא לזאטוטים שאמנם רוצים להרגיש מבוגרים, ואמנם לעתים הם נראים לנו ענקיים, אבל בכל זאת הם עדיין חווים את העולם מגובה מטר וקצת.

ככל ששולחן הביליארד גדול יותר, כך חוויית המשחק מהנה יותר, וכשקונים לילד מתנה שכזו כדאי לבחור שולחן קצת גדול עליו, גם כדי לאתגר אותו וגם כדי שלא ימאס בו ויראה בו “צעצוע של תינוקות” כעבור זמן קצר (וגם כדי שבמקום ה”אם לא תאכל יבוא שוטר” הבלתי אמין אפשר יהיה להשתמש ב”אם תאכל, תשחק סנוקר יותר טוב” המדרבן…). בכל מקרה חשוב לבחור שולחן סנוקר שמתאים למרחב בו הוא ימוקם – ושגם ישאיר מקום לשחקנים לנוע סביבו בחופשיות ובנוחות עם מקל סנוקר.

החומר ממנו עשויים השולחנות, רובם ככולם, הוא MDF שאמנם איכותי פחות מעץ מלא אבל הפך לסטנדרט בתחום בשל העלות הנמוכה שלו והמשקל הקל המאפשר לנייד את השולחן. כדאי לבדוק כמה כדורים כוללת ערכת המשחק, מפני שלסוגי הביליארד השונים נדרשים כמויות שונות של כדורים, וכמובן שסקר שוק בין חנויות צעצועים שונות עשוי להוזיל מאוד את עלות הרכישה המשמחת.

שולחן צעצוע – משחק מקצועי

אמנם שולחן סנוקר לילדים הוא צעצוע, אבל אין שום סיבה שהמשחקים המתנהלים על גביו בין ילדי הבית וחבריהם לא יתנהלו על פי החוקים המקובלים של סוגי הביליארד השונים – למעשה, ההנאה הרבה הטמונה במשחקי הביליארד היא תמריץ טוב לילדים ללמוד לשחק על פי חוקים ברורים, דבר התורם מאוד להתפתחותם. משחק על פי חוקים “מאלץ” את הילד גם להפגין לא רק קואורדינציה, קשר יד עין ודיוק, אלא גם טקטיקה חכמה, והנה לכם עוד תרומה להתפתחות הזאטוט.

מבין הסוגים הרווחים של הביליארד, הפופולארי ביותר הוא סנוקר (ואגב, מידותיו של שולחן סנוקר באורך מלא הן הגדולות ביותר – 12 פיט, כ-3.7 מ’). זהו גם המשחק המורכב ביותר: ילדים גדולים כבר יצליחו לפצח אותו, אם כי הקטנים יותר עלולים להתקשות. כך או כך, על השולחן מונחים 22 כדורים – 1 לבן, 15 אדומים ו-6 צבעוניים. הכנסת כדור אדום לאחד הכיסים מזכה את השחקן בנקודה, ובאפשרות להכניס כדור צבעוני (שהניקוד עליו משתנה בהתאם לצבע). כדור אדום שהוכנס לכיס לא חוזר למשחק, כדור צבעוני כן. לאחר שתמו כל הכדורים האדומים יש להכניס את הכדורים הצבעוניים לכיסים, לפי סדר קבוע מראש (צהוב-ירוק-חום-כחול-ורוד-שחור).

גרסה פשוטה יותר המתאימה לילדים קטנים שקיבלו שולחן ביליארד צעצוע היא 8-ball. במשחק זה לכל משתתף 7 כדורים “משלו”, ועליו להכניס אותם לכיסים, ובסוף לקנח בהחדרת כדור שחור לחור.