צעצועים אלקטרוניים

תינוקת מול מחשב נישאצעצועי הילדים של המאה העשרים ואחת הפכו בשנים האחרונות לעולם ומלואו, ספק הייטק של ממש. הקוביות הצעבוניות והישנות הוחלפו בחיישנים אלקטרוניים, משטחי הלגו עשויי הפלסטיק הומרו בשלטים מונחי אינפרא אדום ואפילו הסיימון המוכר והאהוב, עם שלל צבעיו, סמל החידוש והטכנולוגיה דאז, פינה את מקומו למסכי מגע וטאבלטים. אין ספק, צעצועים אלקטרוניים כבשו את מצעדי הילדים.

אז והיום

ובכן, נראה כי צעצועים אלקטרוניים של ימינו איבדו את תמימותם. אולם, מחקרים רבים מצביעים על כך שאלה אינם מזיקים למשתמשים בהם, ובמקרים רבים אף מסייעים להתפתחות החשיבה והקואורדינציה. על פי מחקר שנעשה בקרב 3,000 ילדים בגילאי 0-5 בקולורדו, ארה”ב, עולה כי התעסקות עם צעצועים התפתחותיים לתינוקות, שהם קצת יותר מיציקת פלסטיק דוממת, מפתח איזורים נרחבים בשתי האונות של המוח. המחקר גורס כי משחק עם מנגנונים חשמליים, אלחוטיים, מסובכים לכאורה, כאלו שדורשים מיומנות, דווקא הם התשובה לניוון בחשיבה וביכולות האנליטיות בקרב ילדים.

זאת ועוד, הטכנולוגיה של היום מאפשרת ליצרני צעצועים אלקטרוניים לברוא עולם שלם של צעצועים ידידותיים למשתמש. אין זה מפתיע יותר ששליטה בצעצוע חדשני כזה או אחר, קלה יותר לילד בן 6 מאשר לאביו בן ה 40. “ממשק הצעצוע עצמו, ובכלל האינטראקציה כולה עם המשתמש – מותאמת למוח מתפתח וסקרן. במילים אחרות – לילדים” – כך טוען סמנכ”ל שיווק בחברת צעצועים גדולה באירופה. אפילו צעצועים לאמבטיה הם כבר הרבה מעבר לברווז גומי חסר הבעה.

דוגמאות לצעצועים אלקטרוניים

ג’יפ נשלט על ידי אייפון, רובוט בעל בינה מלאכותית, צעצועים בשלט רחוק, מסוק מונחה לייזר, מקלות תיפוף אלקטרוניים וגיטרה וירטואלית הם רק חלק מהרשימה הארוכה מאוד של צעצועים אלקטרוניים. “היתרון הבולט בתחום זה של הצעצועים”, טוענים המהנדסים שמאחורי הקלעים, “הוא ההתפתחות הרבה והחידוש אשר מולידים את עצמם פעם אחר פעם. תחום האלקטרוניקה והטכנולוגיה המתקדמת של ימינו הינם אינסופיים, הכל שאלה של מי ימציא את הדבר המגניב הבא. ה’איך’ אינו מהווה בעיה כלל”.

מחשב נישאבימינו, ילדים עד גיל ההתבגרות רוכשים את השכלתם וכישוריהם בעיקר מהרשת הגלובלית ומהאינטרנט אליהם הם נחשפים ללא כל מפריע. בין אם מדובר באפליקצייה חכמה לטלפון, כזו שדורשת ריכוז גבוה, תוכנית טלויזיה אשר מלמדת אנגלית או אפילו משחק רשת עם חברים אשר מעורר תחרותיות ומעלה מוטיבציה. צעצועים אלקטרוניים ניחנים באיכויות רבות אשר לא בטוח שילדינו היו יכולים לרכוש באמצעות צעצועים טבעיים, בארגז החול או במשחק כדור.

היסטוריה

הרעיון של יישום טכנולוגיה מתקדמת בצעצועי ילדים פותח באמצע שנות ה 90 במזרח, בדרך כלל באיזור סין וקוריאה, עקב מחירים נמוכים הן של ייצור והן של תשלום למפתחים. הטכנולוגיה החלה לנדוד מערבה במקביל להתפתחות המדעית של שנות האלפיים, צעצועים מסין ומקוריאה יובאו בכמויות ענקיות לאירופה וארה”ב וכיום ישנן מאות חנויות צעצועים אלקטרוניים הפזורות בכל רחבי העולם. הנוער של היום בסך הכל מתאים את עצמו לעולם המתהווה החדש ולעתיד הטכנולוגי שבפתח, ואין בזה שום פסול.

רכישת צעצועים

עידן האינטרנט אף פותח בפנינו את האפשרות של רכישת צעצועים אלקטרוניים באמצעות הרשת. חנויות צעצועים בכלל וצעצועים אלקטרוניים בפרט, כבר מזמן פתחו לעצמן אתרי אינטרנט עם אפשרות לבחון את המוצר, לקרוא עליו ולרכוש אותו במידת הצורך. הזמנת צעצועים ממדינות אחרות גם כן הפך לעניין של מה בכך ובמקרה הגרוע ביותר תצטרכו להמתין מספר ימים. כמו כן תוכלו למצוא בנקל אתרים אשר מסננים את סוג הצעצוע בהתאם לרצונכם: מותאם גיל, גודל, מחיר, אילו כישורים הוא מעניק וכו’.

אם כן, הפשטות והנוחות של רכישת צעצועים אלקטרוניים בימינו, ביחד עם התחכום הרב של האביזרים, מעבר למראם החיצוני האטרקטיבי, הפכו את עולם זה לנגיש וזמין ביותר. עלינו רק לפתוח את הראש לחידושים, ברגע שעשינו את זה – הכל משחק ילדים.