צעצועים לגילאי 4

ילד בן 4 משחק עם צעצועים בחולבעידן בו אנחנו חיים, כאשר הטכנולוגיה המתקדמת מאפשרת את ייצורם של צעצועים אלקטרוניים, מחוכמים, צבעוניים ואטרקטיביים למדי, הורים רבים יושבים על המדוכה בחושבם על הצעצוע המתאים ביותר לבנם, הן על פי סוג הצעצוע והן על פי גיל הילד. מיותר לציין כי מחקרים רבים אשר נעשו בתחום בשנים האחרונות, הוכיחו פעם אחר פעם את ערכם המוסף של צעצועים, במיוחד צעצועים לגיל 4 ומבוגר יותר, צעצועי חשיבה וצעצועי הרכבה, להתפתחות מנגנונים רבים אצל הילד כגון מוטוריקה, קואורדינציה, חשיבה אנליטית
והרשימה עוד ארוכה…

התאמת הצעצוע לגיל הילד

עם זאת, התאמת הצעצוע לגיל הילד אינה מדע מוכח, ובכלל, האם יש לפתוח את הדלת בפני הצעצועים האלקטרוניים החדשניים או שמא לדבוק בפשטות, בצעצועי העץ הישנים והטובים, בפאזלים ובברווזי הגומי?

ובכן, כפי שכל ילד, וכל מי שאי פעם היה ילד יודע, המסנן הבסיסי ביותר להתאמת הצעצוע לגיל הוא הכיתוב על גבי אריזת הצעצוע. “צעצוע זה נועד לילדים בגילאי 3-8”, “מותאם לגילאי 5-90”, ושאר כיתובים בסגנון, מהווים בפני ההורים את הקביעה האם הצעצוע מתאים לילדם בזמן הנוכחי. מה שרוב האנשים אינם יודעים, הוא שמאחורי כיתובים אלה מסתתרים בדרך כלל מחקרים פסיכולוגיים ובדיקות מקיפות. לכן, צעצועים לגיל 4, כנראה יתאימו בקירוב טוב מאוד לילדים בני ארבע שנים הן מבחינת יכולת החשיבה והקושי שבמשחק והן מבחינת ערכו המוסף של הצעצוע לשלב בו נמצא הילד בהתפתחות מוחו.

מבחר צעצועים שמתאימים לגיל 4 ומעלהכיום, ניתן ליצור מסננים לפי גיל באמצעות אתרי האינטרנט השונים וכך למעשה לברור את סוג הצעצוע המתאים. אלפי אתרי אינטרנט וחנויות צעצועים אונליין מציעות מכירה של מוצריהן בלחיצת כפתור. כל שנותר לעשות הוא להיכנס לאחד האתרים ולחפש “צעצועים לגיל 4”, לדוגמה, והתוצאות יתקבלו בהתאם. חשוב לציין כי צעצועים לגיל שנה שונים מהותית מצעצועים לגיל שנתיים או שלוש וכו’.

באינטרנט

מבדיקה שכזו, נגלה באמת שהצעצועים המותאים לגיל 4, שונים כמעט לחלוטין מצעצועים לגיל צעיר יותר. גיל 4 מהווה את שיא ההתפתחות האנליטית במוח, פיתוח הרגלים הקשורים למוטוריקה וזיכרון, ובכלל, זהו שלב בו כישורים כאלו ואחרים נלמדים ביתר קלות לעומת גילאים אחרים. אם כן, נוכל למצוא בין תוצאות החיפוש צעצועי רכב למשל (מכוניות על שלט, אוטובוסים, מסילות רכבת וכו’…) נוכל אף למצוא צעצועי כתיבה ולימוד שפה, צעצועי בנייה ומשחקים מוזיקליים (אורגן קטן, גיטרה וירטואלית ועוד). שוב, זהו השלב שבו הילד במצב מוכנות שיא ללמידת דברים חדשים ורכישת מיומנויות.

השוני בין צעצועים לגיל 4 לבין צעצועים לגילאים שונים

לא מדובר עוד בבובות פרווה תמימות או בברבי יפהפיה, את הקוביות הצפות החליפו המכשירים החשמליים, וצעצועים ממונעים בשלט רחוק תפסו את מקומם של צעצועי מים דוממים בקטגוריית צעצועים לתינוקות. נוסף על כך, נוכל להיווכח כי צעצועים לגיל 4 מותאמים יותר לעולם האמיתי, “עולם המבוגרים” אם נרצה. זאת בניגוד לצעצועים המותאמים לגיל צעיר יותר אשר לרוב הינם חסרי קשר לעולם היום יומי. כפי שהזכרנו קודם, צעצועי תחבורה, כתיבה, תעופה או נגינה, מטרתם להציג את העולם הריאליסטי לאט לאט בפני הפעוט.

אופי הקנייה

בין אם תבחרו לרכוש צעצועים באמצעות האינטרנט ובין אם תחליטו ללכת לחנות הצעצועים, זכרו שהתאמת הצעצוע לגיל אינה משימה של מה בכך. כבר בתחילת המאמר הוזכר העולם ההולך ומתפתח, בקצב מואץ אגב, של הצעצועים. מבחרי ענק ומדפים אינסופיים עלולים לבלבל את הלקוח. לכן חשוב ביותר בתהליך בחירת צעצוע, בעיקר אם מדובר בסוג מסוים של צעצוע כגון צעצועים לגיל 4, לקרוא את התווית על גבי האריזה, לברר את מהות הצעצוע ואף להתייעץ עם המוכר.