צעצועים של תינוקות בגילאי חצי שנה

צעצועים לתינוקות בני חצי שנה כדאי שיעודדו זחילהכשתינוק חדש מצטרף אל המשפחה החגיגה רבה. ויש גם כאלה שחוגגים בקניות. תרבות בצריכה בימנו הובילה למצב כזה, שההתמודדות האנושית עם שינויים, חששות, חלומות, ובאופן כללי עם החיים- היא באמצעות צרכנות. לכל רצון חפץ ולכל רגש כלי. התינוק הרך שזה עתה הגיח לעולם, אינו מכיר בכל זה. הוא לומד אט אט לזהות קולות, לראות חפצים, להכיר את התחושות הפיזיות של דברים, הוא סקרן וחוקר את סביבתו באמצעות הראייה, השמיעה, המישוש, הטעם והריח. הוא יכול לשכב במיטתו ולהתבונן בסביבה- כך הוא חוקר ולומד. ומה בדבר צעצועים לתינוקות? ילד חדש במשפחה, ואנחנו אוהבים לקנות מתנות לילדים– אז מה, לא נקנה לו את ה”אוניברסיטה” הכי חדישה?

 עודף גירויים אינו טוב לתינוק

 אמנם צעצועים לתינוקות עוזרים להתפתחותו בדרכים שונות אשר יפורטו בהמשך, אך חשוב לזכור שתינוקנו צריך בעיקר אהבה, בעיקר את הוריו שיהיו לצידו. התינוק חשוף לכל גירויי העולם ומוחו קולט הכל ועובד ללא הפסקה. חשוב למתן את הגירויים המוצגים בפני התינוק,  ולזכור שהכל סביב חדש עבורו. אל לנו להציפו בגירויים שאינו יכול להכיל. בשלב זה, הוא לומד להכיר את סביבתו הטבעית- לזהות קולות, להבחין בעצמים, להכיר את הוריו. שימו לב לכל הפעמים בהן הוא שוכב עירני במיטתו, ואינו בוכה אלא חוקר את הסביבה, רגוע, ואינו זקוק לעוד גירויים. אם הוא שבע והחיתול שלו יבש, זה סימן עבורכם להניח לו להיות. כשישתעמם או לא יהיה שבע רצון הוא כבר יודיע.

לכן, כשאתם רצים לחנויות צעצועים לקנות צעצועים לתינוקכם, זכרו שלא מומלץ להציפו במיליוני צעצועים לתינוקות מהרגע הראשון. אז אם אתם קונים, קנו צעצועים לתינוקות בהתאם לצורכי התינוק ובהתאם לגילו ולהתפתחותו האינדיבידואלית. זכרו שבחודשים הראשונים לחייו, התינוק רואה רק עצמים הקרובים אליו מאוד ואינו רואה למרחוק, בנוסף הוא לומד לזהות צלילים, ומעדיף קולות אנושיים ומוזיקה מונוטונית. צעצועים לתינוקות בצבעים קונטרסטים, שחור ולבן, כחול וכתום, אדום וירוק וכולי יתאימו לתינוקכם.

בסביבות גיל חצי שנה, התינוק מתחיל להיות מודע יותר ויותר לקשר בין העין ליד. לאחר שחבט בצעצוע, הגיע השלב בו הוא ינסה לתפוס אותו בידיו. צעצועים לתינוקות בגיל הזה, צריכים להיות בהישג ידם כך שיוכלו להושיט אותה ולתפוס. באופן זה, התינוק חוקר את סביבתו ומפתח את הקשר בין היד לעין. בגיל הזה תינוקות מתחילים לפתח מודעות לתחושות העדינות יותר ולפעולות כמו תפיסה ואחיזה, וצעצועים לתינוקות שהם רכים וגם משמיעים רעש נעים, יהיו טובים עבורם.

 צעצועים לתינוקות המתאימים לגיל חצי שנה

 דוגמאות לצעצועים לתינוקות בגיל חצי שנה, אשר ייבואני צעצועים מקפידים דרך קבע להביא לארץ הם: קשקשנים ורעשנים למינהם, קוביות רכות, חיות, צורות רכות המוצמדות בסקוצ’ים אל מעטפת הלול, וכדומה. גם נשכנים מקררים יהיו טובים עבור תינוקות ששיניהם מתחילות לבקוע. בגיל זה, התינוקות מתהפכים מצד לצד, ולומדים לזהות את מקור הרעשים והקולות סביבם, בעיקר יזהה ויגיב לקולות של הוריו ובני משפחתו, החיים עמו באותו הבית.

כשאתם קונים צעצועים לתינוקות בגיל הזה, העדיפות היא לצעצועים ומשחקים בהישג יד שאינם תלויים גבוה או מתנדנדים מעל, מפני שהתינוק כבר לא חוקר רק בעיניו אלא חפץ לחקור באמצעות ידיו. גם קלטות מוסיקליות או דיסקים כמו “בייבי מוצארט” ו”מאה שירים ראשונים”, שבהם מנגינות נעימות ומרגיעות ומעט גירויים ויזואליים (כשמדובר בקלטות כמובן) יכולים לתרום להתפתחותו. בנוסף לקראת גיל חצי שנה,מומחים להתפתחות הילד ממליצים למקם במרחק מה צעצועים לתינוקות בעלי צבעים עזים או גם בעלי קול ותנועה מעניינים, שיפתו אותם להתחיל ולהתקדם לעברם- כלומר לעבור לשלב חדש בהתפתחותם- הזחילה.