צעצועים מסין

משלוח צעצועים מסין דרך היםחלק גדול מאוד מהצעצועים בהם משחקים ילדינו מיוצרים ומיובאים מסין. צעצועים מסין הביאו לתודעה הציבורית את התווית המוכרת Made in China אשר ניתן למצוא כמעט על גב כל משחק או צעצוע ממוצע בחדר הילדים. מבלי לשים לב, הפכה סין תוך פחות משני עשורים ליצרנית צעצועים מספר אחת בעולם וסחורתה מופצת ליותר משבעים מדינות, בכל היבשות. צעצועים מסין הם בעלי יתרונות וחסרונות רבים, אותם נמנה בהמשך.

מעצמת צעצועים

כפי שציינו, סין הינה מעצמה בכל הנוגע לייצור משחקים וצעצועים לילדים והסיבה לכך נורא הגיונית. בתחילת שנות השמונים, הבינו יבואני צעצועים ברחבי העולם כי יותר משתלם לייבא צעצועים מסין ולא ממדינות אחרות כגון מדינות אירופה וארה”ב. ההיגיון שעומד מאחורי החלטה זו הוא עלות הייצור הנמוכה מאוד וכמו כן השכר הנמוך לעובדי המפעל, יחסית למדינות מערביות. זאת ועוד, בסין פועלים כיום אלפי מפעלים ותעשיות שלמות של צעצועים, המעסיקות מיליוני עובדים, אשר מגבירים את הייצור והתפוקה מיום ליום יותר מכל מדינה אחרת. כאשר ההיצע עולה על הביקוש, אין זה מפתיע שמחירי צעצועים מסין כה נמוכים.

סין מייצרת את כל סוגי הצעצועים. החל מצעצועי עץ, צעצועים אלקטרוניים, צעצועים ממונעים, דגמי מכוניות ומטוסים, גאדג’טים כאלו ואחרים, צעצועי מים, צעצועים לתינוקות וצעצועי חשיבה מורכבים. כמובן שכל זה נעשה בתיאום מושלם לצרכי השוק ולבקשות הלקוחות. בעשור האחרון, אפילו מדינות כמו ארה”ב, אנגליה וצרפת, אשר ידועות גם הן כיצרניות צעצועים, החלו לייבא צעצועים מסין בכמויות מסחר ענקיות. “השאיפה של הכלכלה האנושית היא תמיד למחיר הנמוך ביותר. קל וחומר בכמויות מסחר עצומות, אין משחקי אגו, מה שזול – נמכר, מה שיקר – יישאר על המדף” – כך על פי כלכלן בכיר של אחת מחברות הצעצועים בלונדון, אנגליה.

צעצועים מסין – אליה וקוץ בה

צעצועים מסין נוטים לאיכות ירודהאולם, לא המחיר בלבד הוא זה שקובע את איכות המוצר וביקושו. אחד החסרונות בייבוא צעצועים מסין הוא הסכנה הנשקפת ממוצרים אלו. דווקא בגלל העובדה שצעצועים אלו מיוצרים בפסי ייצור המוניים וכל כך רחוקים גיאוגרפית, אין פיקוח של ממש על ידי גוף בריאותי כזה או אחר על תוצרת זו. המצב הפך לכזה שהסינים משתמשים בחומרים מזיקים לסביבה ושאינם מתכלים (פלסטיק, זכוכית) ואף בחומרים מסוכנים לבריאות כגון עופרת וצבעים מלאכותיים. חומרים אלו מסוכנים ביותר לבריאות ילדינו ואף עלולים להוות גורם זיהומי. למעשה, צעצועים מסין בכמות של כשמונה עשר מיליון יחידות, הורדו מהמדפים אשתקד, בשל כמויות גדולות של עופרת שנתגלו בהם.

ילדים קטנים, במיוחד כאלו עד גיל שנה, נוטים להכניס כמעט כל דבר לפיהם. הם רווים ביצר סקרנות מהעולם החדש אליהם הגיעו ובלגיטימיות נורמלית לחלוטין הם טועמים, מריחים וממששים. הימצאות של חומרים כמו עופרת בצעצועים מסין, משחקים פשוטים לכאורה, יכולה לגרום נזק רב. מחקרים אחרונים בארה”ב העלו כי הרעלת עופרת גורמת לתסמינים לא נעימים כלל ובהן היפראקטיביות, עצירות, כאבי ראש, חוסר ריכוז ותיאבון ירוד.

להקדים תרופה למכה

רכישת צעצוע לילדינו אמורה להיות כיפית ומהנה, במיוחד כלפי מקבל המתנה. אין להקל ראש בבחירת הצעצוע המתאים, גם אם זה נראה תמים לכאורה. יש להימנע מראש מהצעצועים בדמות הבארבי המפורסמת, באטמן, ספיידרמן ושאר הדמויות המוכרות. במקרה הצורך, ניתן אף להסתייע במוכר בחנות הצעצועים ולהתייעץ איתו לגבי צעצועים מסין ואף ליצור קשר עם היבואן או עם חברת הצעצועים עצמה. הכל למען בטיחות ילדנו.