צעצועים לשיפור החשיבה

משחק מאתגר חשיבהצעצועים למחשבה מפתחים מיומנויות רבות. ביניהן פתרון בעיות בחיים בכלל. הם מפגישים  אותנו עם סיטואציות שונות ומלמדים להתמודדות עימן. מי שמתרגל משחק עם צעצועי חשיבה, יפתח את  היכולת שלו לפתור בעיות וראייתו תהיה רחבה. חנויות צעצועים מציעות שלל מוצרים ביניהם צעצועים מעץ, חידות קובייה, טבעות, פאזלים ועוד הרבה צעצועים דומים. המגוון הרחב של צעצועים לילדים מאפשר לנו ליהנות ממשחק בשילוב אתגר מחשבתי מפתח ומועיל.

קובייה הונגרית למשל נחשבת לאחת מצעצועי החשיבה המפורסמים בעולם. היא הומצאה עוד בשנת 1974 על ידי ארנו רוביק ומאתגרת ילדים ומבוגרים עד היום. הקובייה היא בעצם פאזל מכני והפתרון שלה לא פשוט. רבים מוצאים את המשחק בקובייה ההונגרית מאתגר ומפתח בגלל השיטה המיוחדת לפניה ניתן לפתור אותה. משחק הקובייה בנוי מרצף של מהלכים שתורם לחשיבה מסודרת של עבודה בשלבים.

הקשר בין צעצועי חשיבה להצלחה בלימודים

צעצועי חשיבה תורמים להצלחה אקדמית ומכינים את אותנו לאתגרים אינטלקטואלים. ילדים שמשחקים עם צעצועים למחשבה, יפתרו בקלות שיעורי בית ויהיה להם קל בהרבה ללמוד נושאים שונים. כל זאת בדרך כיפית שלא נכפית עליהם בניגוד לרצונם. כמו כן, משחק עם צעצועי חשיבה מפתח חשיבה יוצאת דופן מאחר והוא דורש חשיבה מקורית לפתרון החידה. תופתעו לגלות כי ילדים שמשחקים בצעצועי חשיבה לא נרתעים משיעורי בית ואף אוהבים ללכת לבית הספר ולהעשיר את הידע. חשיפה מגיל צעיר לצעצועים מאתגרים מעודדת סקרנות ועניין בנושאים מורכבים והילדים שמחים לעשיר את הידע וללמוד עוד.

פיתוח גישה יצירתית

משחק דומינוהרבה פעמים בחיים אנו נתקלים במצב שצריך לחשוב “מחוץ לקופסה” כדי להתמודד עם סיטואציה. מחשבה מסוג זה דורשת יצירתיות, חיבור של המושגים במוחנו ליצירת משהו חדש, מקורי, שאין קודם לו. צעצועי חשיבה עוזרים לנו לפתח תכונה זו ולחשוב עם פתרון שלא בדרך המקובלת. קניית צעצועים למחשבה חשובה ביותר במיוחד בגילאים בהם ההתפתחות מהירה והמידע הנקלט חיוני לרכישת כלים.

בבניית עסק, עיצוב הבית או כתיבת מאמר, המחשבה היצירתית תשמש אותנו ותעזור לנו להיות גמישים על מנת למצוא את הרעיון הטוב ביותר. צעצועי חשיבה מפתחים אותנו ועוזרים לנו לממש את הפוטנציאל שטמון בנו כך שיראו תוצאות בעתיד בקריירה, בהקמת עסק ובמשפחה. ילד שמשחק בצעצועי חשיבה מגיל צעיר, יפתח קריירה בכל תחום שיחפוץ בו מבלי לחשוש מאתגר אינטלקטואלי או תחושה שלא יעמוד בציפיות.

לא רק לילדים

ישנן רמות קושי שונות במבחר הגדול של צעצועי חשיבה. הרבה מהם יאתגרו ילדים ומבוגרים כאחד. קווים מקבילים, חידות, חוליות סגורות ועוד הרבה משחקי חשיבה הם אינם צעצועי ילדים בלבד. הם מיועדים לכל המשפחה ויכולים להיות פעילות רבת משתתפים מהנה של משחק בתורות. גם מבוגרים מוצאים צעצועים למחשבה מאתגרים, מעטים יודעים לפתור בקלות את הקובייה ההונגרית או להפריד בין חוליות. צעצועי חשיבה תורמים גם לצעירים וגם לגילאים מבוגרים כך שקהל היעד רחב ביותר, וכולל את כל הגילאים.

פיתוח חשיבה יצירתית עוזרת לנו להתמודד עם קשיים בעבודה, במשפחה ובחיים בכלל. על ידי תרגול בעזרת צעצועים למחשבה, אפשר לפתח דמיון וגישה מקורית. גם אם לא נמצא הפתרון לחידה, משחק בצעצועי חשיבה מאתגרים מפתח ולו רק בזכות הדרך שעשינו להגיע אליו. התרגול המתמשך הוא כמו אימון למוח ששומר אותו בכושר מחשבתי. החשיבה השונה נותנת לנו יתרון ברור על אחרים בלימודים או בעבודה. אווירה תחרותית לא תהווה מכשול בדרך להצלחה ונבלוט בשטח הודות לחשיבה שונה ומקורית.