צעצועים בשלט רחוק

מכונית על שלט רחוקצעצועים לילדים כפי שאנחנו מכירים אותם היום, אינם דומים ולו במעט לעולם הצעצועים שלפני עשרים או שלושים שנה. אין ספק, התפתחות הטכנולוגיה והגאדג’טים הביאה עימה גיוון רחב בקרב צעצועי הילדים. צעצועים בשלט רחוק, צעצועים מונחי אינפרא אדום, צעצועים בעלי מסך מגע, צעצועים מדברים, נוסעים ומנגנים, כל אלה הם תוצאה של ההתפתחות הטכנולוגית המואצת של המאה העשרים ואחת. תוצאה אשר לרוב נראית לנו, המבוגרים, כמתוחכמת מדי.

למידה באמצעות צעצועים

אין זה מפתיע לגלות שליטה מלאה בקרב ילדים, אפילו הקטנים שביניהם, בצעצועים מורכבים כגון צעצועים בשלט רחוק או צעצועי התפתחות למיניהם, בעוד שהוריהם מתקשים בתפעול האובייקט. על פי מחקרים אחרונים שנעשו בתחום, הרבה יותר קל לילד אשר נמצא בשלבי ההתפתחות שלו וברגעי השיא של הסקרנות, להסתגל למערכות כאלו מאשר לאדם בן ארבעים או חמישים, אשר מוחו נעשה יותר פאסיבי. למעשה, אותו תהליך קורה בלמידת שפה חדשה, ולכן ככל שהילד יותר צעיר, כך הופכת הלמידה של דברים חדשים לכאורה, לחלק בסיסי ולגיטימי מעולמו.

היסטוריה

הטכנולוגיה של צעצועים בשלט רחוק הומצאה בארה”ב ובכלל למטרות צבאיות אשר אינן מזכירות כלל צעצועי ילדים. בתחילת שנות ה-90, כאשר איפשרה הטכנולוגיה, החלו לעבוד בארה”ב במקביל כמה חברות צעצועים גדולות, אשר הסבו את הטכנולוגיה אל העולם הצבעוני והידידותי של הצעצועים. לאחר שיבואני הצעצועים באירופה ובאסיה גילו את הפוטנציאל הטמון בתחום זה, החלו לייצר אותם במזרח, עקב שיקולים כלכליים. למעשה, אחוז ניכר מהצעצועים אשר ניתקל בהם בחיי היום יום בכלל, וצעצועים בשלט רחוק בפרט – מקורם בסין, הודו או קוריאה.

יתרונותיהם של צעצועים בשלט רחוק

אז נכון, אמנם צעצועים בשלט רחוק הביאו עימם תכנים לא חינוכיים במיוחד כגון צעצועי רכב מיליטנטיים, טנק על שלט, מסוק שיורה פצצות או חיילים מיניאטורים עם נשק, אך אין להתכחש ליתרונות הרבים של צעצועים אלו. “כאשר הילד מתעסק באופן יומיומי עם מערכות מורכבות, הכוללות מעגלים חשמליים, בינה מלאכותית ודרישה לקואורדינציה מפותחת, הופך המשחק לתהליך למידה של ממש” – זאת על פי עובדת סוציאלית המתמחה בגידול ילדים. זאת ועוד, הצעצועים של ימינו משווקים בצורה מושלמת. הצבעים השונים, הקולות ואפילו ניראות האריזה, לעיתים כל כך מפתים עד שהילד אינו מודע לכך שהוא לומד מהתהליך, הוא שקוע במשחקו, לכאורה, עם צעצועים בשלט רחוק.

הטסת מטוס צעצוע בשלט רחוקבכיר בחנות צעצועים גדולה באירופה, מסביר את הזיקה בין ילדים ובין צעצועים בשלט רחוק: “כמו כל ילד, גם אני חלמתי על הרגע בו יהיה לי רישיון לרכב, אפילו אם זה היה עשור שלם לפני הגיל החוקי לעשות כן…שליטה ברכבים על ידי שלט נותנת לילדים את האופציה להרגיש חווית נהיגה, להתנסות, להיות כאחד המבוגרים, ועל הדרך גם ללמוד מזה”. יש משהו בלקיחת גוף כל כך גדול ומפחיד כמו טרקטור או רכב שטח, והפיכתו למודל מוקטן אשר נשלט בנקל על ידי שלט רחוק, משהו שלעיתים רק
ילדים יכולים להבין.

חווית קנייה

בכל הנוגע לרכישת צעצועים בשלט רחוק, לא חסרות אפשרויות. כמובן שהדרך הישנה והטובה היא לצעוד אל תוך חנויות הצעצועים הגדולות אך בעידן האינטרנט ישנה גם אופציה נוחה יותר – צעצועים ברשת. אלפי חנויות צעצועים ברחבי העולם כבר הקימו אתר אינטרנט משל עצמן בו ניתן לברור על הצעצועים, לראות אותם ובמקרה הצורך אף להזמין ולשלם באמצעות האינטרנט. נראה שהיום, כמעט כל פעולה ניתן לבצע מרחוק. עלינו רק לזכור לקום מהכיסא, לפעמים.