שר שלום ג’רבי על חינוך ילדים לדרך ארץ

אחד הביטויים המפורסמים של חז”ל הוא “דרך ארץ קדמה לתורה” – ובניסוח פשטני יותר, קודם כל חשוב להיות בני אדם ורק לאחר מכן להקפיד על קיום המצוות המופיעות בספר הקודש.

גם שר שלום ג’רבי – ראש רשות השירות הלאומי אזרחי ועוד קודם לכן איש ציבור מזה שנים רבות – מאמין בכך, ועוד יותר מכך הוא מאמין בכוחו של חינוך: לג’רבי תואר ראשון בחינוך (וכן תואר שני במדעי המדינה ומנהל ציבורי) והוא מגיע ממשפחה שעסקה בחינוך, שכן אביו, הרב ציון ג’רבי, הוא ממייסדי מערך החינוך הדתי בכרמיאל, עיר אליה עברה המשפחה כששר שלום היה פעוט.

את חמשת ילדיו מחנך שר שלום ג’רבי ברוח האמרה הנ”ל של חז”ל, והוא ממליץ לכל הורה לעשות זאת, בלי קשר למידת אמונתו הדתית – ילד שגדל עם ערכים כמו צניעות, יושר, חמלה וכו’ הוא ילד רגוע יותר, מסופק יותר והוא גם יהפוך למבוגר שכזה, מה שגם שבנוסף מן הסתם הוא ישפיע לטובה גם על סביבתו, הקרובה והרחוקה.

אהבת העם, אהבת הארץ וקירוב לבבות – הערכים עליהם גדל שר שלום ג’רבי

כילד, הושפע שר שלום רבות מאביו, ובפרט למד ממנו את ערכה של הנתינה (לא רק למקבל אלא גם לנותן) ואת חשיבות תחושת השליחות לחיים עם סיפוק רב יותר. בהתאם, הוא ממליץ להורים לסייע לילדיהם לאתר משימות ואפשרויות להביא את עצמם לידי ביטוי, בהתאם לגילם כמובן, כך שגם הם ייתרמו מנתינה ומהרגשה כי יש להם שליחות בעולם זה.

בהמשך דרכו, למד שר שלום ג’רבי בישיבה התיכונית כפר הרא”ה השייכת לבני עקיבא. הוא עצמו מילא מאוחר יותר שורת תפקידים בתנועת הנוער של הציונות הדתית, שהערכים המובילים אותה הם אהבת העם, אהבת המדינה, אהבת הארץ וקירוב בין הלבבות – כך שאך טבעי הוא שערכים חשובים אלה ימשיכו ללוות את ג’רבי גם כיום, כהורה וכראש רשות השירות הלאומי אזרחי.

כהורה הוא מחנך את ילדיו לאהוב את הזולת ולכבדו (בין אם מדובר בבן אדם ובין אם זהו בעל חיים כזה או אחר), לאהוב את המקום שבו אנחנו חיים ולפעול למען קירוב בין הלבבות גם כשמתלקחים חילוקי דעות או אפילו מריבות. כראש רשות השירות הלאומי אזרחי פעל ג’רבי רבות, וכמובן ממשיך לפעול, על-מנת לצרף אל המתנדבים והמתנדבות עוד צעירים וצעירות, כולל משכבות אוכלוסייה שבעבר נרתעו מהרעיון של שירות לאומי. בפרט הושקעו משאבים בעידוד בני המגזר החרדי להתנדב לשירות אזרחי וכן בהגדלת מספרם של בני ובנות המיעוטים החיים כאן בארץ. במסגרת השירות הלאומי זוכים בין השאר אותם צעירים וצעירות לפגוש באופן בלתי אמצעי את כל פלחי החברה הישראלית, וכשנוצרות היכרויות שכאלה, קל הרבה יותר לקרב בין הלבבות.

חשיבותה של הדוגמה האישית

המפתח לחינוך לדרך ארץ על פי שר שלום ג’רבי הוא מתן דוגמה אישית.

הורה שמנבל את פיו לא יכול לצפות מילדיו לא לקלל, הורים שמתייחסים בזלזול לבני אדם אחרים או לבעלי חיים לא יכולים לצפות שילדיהם יפגינו כבוד כלפי הזולת (ובסופו של דבר גם לא כלפי ההורים עצמם), וגם צניעות היא תכונה שיש להדגים באופן יומיומי כשרוצים שהילדים ירכשו אותה.

חשוב לזכור שהילדים, בכל גיל, מסתכלים עלינו ההורים כל הזמן – כך שמתן דוגמה אישית היא משימה תובענית למדי, אולם מצד שני הרווח כפול ומכופל: גם ילדים האמונים על דרך ארץ וזוכים בכל הרווחים הכרוכים בכך, וגם ההורים עצמם הופכים לאנשים טובים יותר ומסופקים יותר.