צעצועים אורגניים

צעצועים אורגניים עשויים מחומרים טבעייםבעולם שהולך ונהיה ירוק יותר יותר, בעידן בו הכלכלה והפוליטיקה מושפעים מאיכות הסביבה, היה זה רק עניין של זמן עד שתחום זה יחדור גם אל עולם הצעצועים לילדים. שמירה על איכות הסביבה והפחתת זיהום האוויר, למען עתיד כדור הארץ וכמובן לטובתנו, תלויה במאות גורמים ומנהגים אשר שגורים בחיינו מאז המהפכה התעשייתית. כיום, מסתבר, שגם את שעות הפנאי שלו מהגן, יוכל ילדנו לנצל במשחק עם צעצועים אורגניים, כאלו שיעזרו, ולו במעט, למאבק בכדור המזדהם ואף יהיו בעלי יתרונות רבים עבור המשתמש.

הרעיון של צעצועים אורגניים עלה במקביל לתנועות הירוקות ברחבי העולם, ועלה יפה יש לציין. ההיגיון שמאחורי צעצועים אלו הוא למעשה חשיפה לחומרים טבעיים שאינם מזיקים, חיבור אל הטבע ושימוש בחומרים מתכלים. המרוויחים הגדולים, בדרך כלל הם שלושת הצדדים: יצרן הצעצועים, הילד, והסביבה.

יתרונות

צעצועים אורגניים לרוב עשויים עץ, חול, או כל חומר אחר שנוכל למצוא בנקל בסיבוב קצר בטבע. “התעסקות עם חומרים טבעיים, מישושם ואף הרחתם – יוצרת חיבור מקסים לטבע, גם אם המשתמש אינו מודע לכך” – כך טוענת פסיכולוגית ילדים מאיזור המרכז. בנוסף על כך, צעצועים אורגניים מהווים גם הזדמנות להורים להתרפק על תקופת נעוריהם ולהיזכר בפשטות של משחקי ילדים, הרחק מכל אייפון, שלטים רחוקים, צעצועים זוהרים, טכנולוגיה מסובכת וקרני לייזר.

חשוב לציין, צעצועים אלקטרוניים של המאה העשרים ואחת אינם מזיקים ואף הוכחו כתורמים להתפתחות המוח ולהענקת כישורים פיזיים ומיומנויות כאלו ואחרות. אולם, יש ילדים רבים אשר יעדיפו לוותר על התיחכום, על הזכוכית והפלסטיק, על הקולות והצבעוניות למען צעצוע פשוט אשר משאיר מקום לדימיון. קרונות רכבת מגולפים מעץ, רעשנים העשויים מבקבוקי מיחזור ואף קישוטים דמויי פרפרים לחדר אשר יוצרו מנייר ממוחזר, כל אלה הם חלק קטן מרשימה ארוכה של צעצועים טבעיים אשר באו ויחזרו אל הטבע.

צעצועים להרגעת הנפש

צעצוע אורגני בצורת ציפור בקןבשנת 2010, מאות משפחות מניו יורק, ארה”ב, התלוננו בפני אחת מחברות הצעצועים הגדולה שבמדינה על כך שילדיהם נעשו היפרקטיביים ותחרותיים יתר על המידה עקב שימוש מופרז בצעצועים בעלי טכנולוגיה מתקדמת. אין ספק, הצעצועים של ימינו מתאימים לקצב החיים המהיר והעצבני, לפעמים, של אורח חיינו. צעצועים אורגניים מעניקים לנו ולילדינו את האפשרות להתעלם מעולם זה, ולו לזמן הקצר ביותר, ולמצוא נחת בעולם “נעים יותר”.

יתרון בולט של צעצועים אורגניים על פני צעצועים אחרים הם אורך חייהם. בשל העובדה שצעצועים אלו עשויים מחומרים אורגניים ואינם כוללים מעגלי חשמל, ברגים ממתכת או מסכי זכוכית, קטן הסיכוי לשבירה, קילקול או התפרקות המוצר. בנוסף, החומר המתכלה של הצעצוע יוחזר בסופו של משחק למערכת המיחזור וישמש כמוצר אחר. זאת בניגוד לצעצועי הפלסטיק אשר מושלכים לפח הזבל ומהווים ביזבוז משוויע של חומרים ואנרגיה.

 התגברות על סכנות נפוצות

בכל הנוגע לצעצועים התפתחותיים לתינוקות, גם כאן האורגניות מהווה שחקן מרכזי. חלק ניכר משוק הצעצועים של ימינו מיובא מהמזרח, בעיקר מסין, עקב מחיר נמוך יותר של ייצור ומכירה. במקומות אלו אין פיקוח של ממש על החומרים מהם עשויים הצעצועים ועל חומרי הצביעה. בשליש מהמקרים, צעצועים מסין מכילים חומרים רעילים ומתכות מזוהמות אשר לא נרצה שילדינו הקטנים יכניסו לפיהם. צעצועים אורגניים נצבעים בשמן זית או בשעווה, חומרים שאינם מזיקים גם במקרה של הכנסה לפה ולכן משמשים כבחירה מעולה בתור צעצועים לגיל שנה.

רכישה ועלות של צעצועים אורגניים

העלות עבור צעצועים אורגנים אמנם יקרה במעט על פני צעצועים “רגילים”, אך זהו מחיר פעוט לשלם עבור שלל היתרונות אשר נמנו כאן. בין אם בריאות ילדינו החשובה כל כך ובין אם בזכות השמירה על איכות הסביבה, צעצועים אורגניים החלו לתפוס תאוצה בשנים האחרונות בכל רחבי העולם, ובצדק, ואף מוצעים למכירה ברשתות האינטרנט