צעצועים התפתחותיים לתינוקות

תינוק משחקמעטים הם ההורים אשר אינם מודעים לממצאי המחקרים העדכניים בכל הנוגע לצעצועיםהתפתחותיים לתינוקות. כבר לפני יותר משני עשורים הוכח הקשר ההדוק בין סוגי צעצועים שונים, צורתם, צבעיהם, קולותיהם ומהותם, לבין רכישת מיומנויות כגון מוטוריקה, קשר יד – עין, חשיבה אנליטית ושאר כישורים המתפתחים אצל תינוקות. למעשה, הורים רבים מוצאים עצמם משקיעים כסף רב במגוון רחב של משחקים וצעצועיים כחלק מגידול הילד, ובצדק.

שימוש כבר מהרגע הראשון

כפי שידוע לנו היום ובניגוד לדעה הרווחת בימים עברו, התינוק אינו נולד כ”לוח חלק”. מרגע היוולדו טמונים בו כישורים ומיומנויות בצורת פוטנציאל שטרם מומש. בדיוק בגלל סיבה זו, יש לאתגר את מוחו של הפעוט עוד מגיל צעיר, ועדיף מה שיותר מוקדם, על ידי צעצועים התפתחותיים לתינוקות. יש לזכור שמוחו של התינוק בגילאים צעירים מסוגל (ואף מתוכנת) לקלוט מידע ביתר קלות מהמוח של אדם בוגר. לכן, מחזה של תינוק בן מספר חודשים שוחה כדג במים, או ילד בן 3 ששולט בכמה שפות במקביל, אינם מחזות נדירים כל כך.

הקשר בין חושים לצעצועים

אם כן, ידוע לכל הצורך בצעצועים התפתחותיים לתינוקות על מנת לאתגר את מוחו הטרי של הולד. אתגרים אלו יוכלו לבוא לידי ביטוי על ידי מספר תחומים: תחום המישוש, תחום הראייה ותחום השמיעה. חושים אלו אצל תינוק בן יומו עודנם בוסריים וזקוקים לחידוד. תינוקות בני מספר חודשים נורא רגישים לקולות של בני אדם ולקולה של האם בפרט. לכן, צעצועים התפתחותיים לתינוקות אשר “מדברים” יוכלו לסייע באופן משמעותי לחידוד חוש השמיעה ולהבנת עולם הקול. גירויים שמיעתיים, שלא כמו גירויים ממשיים או חזותיים, מתרחשים עוד בבטן האם, ולכן, קל וחומר שאין לעצור את התהליך.

תינוקת נהנית ממשחק מאתגרבאשר לגירויים חזותיים, ידוע שתינוקות עד גיל ארבעה חודשים לערך, עדיין אינם מסוגלים לראות ספקטרום צבעים נרחב כאנשים מבוגרים. צעצועים התפתחותיים לתינוקות בעלי ניגוד צבעים חזק (לבן – שחור, אדום – ירוק וכו’…) גורמים להקסמת התינוק והבעת עניין רב בצעצוע עצמו, בין אם מדובר בבובת פרווה ובין אם מדובר במכונית צעצוע. אותו הכנ”ל לגבי חוש המישוש, אשר נועד להתפתח ולמצות עצמו עד תום. ” צעצועים התפתחותיים לתינוקות אשר ניתנים למעיכה הם מומלצים ביותר, כאלו שאינם שבירים ומהווים מעין אתגר עיצובי בפני המשתמש בו” – כך טוענת מומחית לגיל הרך, אשר חקרה את עולם הצעצועים לתינוקות.

דוגמאות

בחודשיהם הראשונים ביותר של התינוקות, הם נמצאים במצב של מוכנות שיא לקליטה ועיבוד מידע, ועל ידי כך ספיגת כישורים חדשים. צעצועים התפתחותיים לתינוקות יכולים להתאפיין כצעצועי מים בצורות שונות אשר ינעימו את זמן הרחצה (כאלו שצפים וכאלו שלא, מיכלים בעלי חורים בצורות תואמות ועוד), צעצועים המפיקים צלילים ומוזיקה (בובה מדברת, אורגן צעצוע ועוד), צעצועים אלקטרוניים הכוללים ספרות ואותיות ואף צעצועים למיטה בשלל סגנונות וצבעים. הדגש הוא על צורות, צבעים וצלילים שונים אשר אינם מוכרים לתינוק ועתידם להיחקר על ידיו.

בטיחות מעל הכל

מיותר לציין שצעצועים התפתחותיים לתינוקות חייבים לעמוד בדרישות מחמירות ביותר של בטיחות. בשלב זה של החיים, תינוק ישים כמעט כל דבר בפיו על מנת לטעום או יזרוק על מנת לשבור. לגיטימי ביותר. יש לוודא עוד בחנות הצעצועים שהצעצוע עצמו עשוי מחומרים שאינם רעילים (כמו גם הצביעה שלו), כמו כן יש לוודא שהחפץ אינו שביר ואינו עשוי מחלקים חדים העלולים לגרום לפציעות. במקרה של אי וודאות כדאי אף ליצור קשר עם יבואן הצעצועים עצמו. צעצועים התפתחותיים לתינוקות, כשמם כן הם, ויש לכבד את ערכם כמו גם את עתיד ילדנו.