צעצועים של תינוקות מגיל 0

חשוב לא לגרום לעודף גירויים בקניית כמות גדולה של צעצועים לתינוקות מגיל 0תינוק חדש במשפחה? מזל טוב! אומרים שילדים הם שמחה, ובתרבות הצריכה המערבית שמחה היא סיבה למסיבה, וסיבה למסיבה היא סיבה לקניות. רשתות מוצרי התינוקות מציעות בעשרות חנויות הפרושות ברחבי הארץ את כל האביזרים האפשריים לתינוקות: מריהוט כגון שידות החתלה, דרך עגלות, בגדים לתינוק, עזרי הנקה, מנשאים, וכמובן שגם צעצועים לתינוקות. הנטייה של האדם המודרני היא לקנות. האנושות הופכת טכנולוגית יותר ומנוכרת יותר, המגע הופך להיות נדיר יותר ויותר. הורים כיום, במקום לבלות עם תינוקם, לחבק אותו, לדבר איתו, כבר בדרך מחדר הלידה ממהרים לחנויות צעצועים כדי לקנות אביזרים וצעצועים לתינוקות. עולם חדש של צרכנות נפתח בפני ההורים הצעירים ויבואני צעצועים מודעים לביקוש הרחב למוצרי תינוקות בשוק, ועל כן מספקים היצע נרחב ומגוון של מתנות לילדים ולתינוקות ובפרט צעצועים לתינוקות מחו”ל.

מרוב צעצועים לא רואים את התינוק

קל מאוד להיכנס לזה כי הרי כולנו אוהבים קניות מצא מתוך שתי נקודות הנחה שמבחינה סטטיסטית מרביתנו אוהבים קניות וגם את התינוקות שלנו, אבל האמונה ש”אנחנו קונים בשביל התינוק” היא איננה נכונה. מדובר ברגש אלטרואיזם מתעתע בשילוב עם תרבות הצריכה וחששות שלאחר הלידה, וכל אלה אינם עוזרים לראות את התמונה במלואה. להטביע את התינוקות בצעצועים לתינוקות יגרום למצב בו “מרוב צעצועים לא רואים את התינוק” (בתוך הלול). אם נשקיע את זמן הקניות בזמן איכות עם התינוק נתרום הרבה יותר להתפתחותו הרגשית והפיזית, ונפתח קשר בריא עם הילד שלנו. אפשר לקרוא לו סיפור בבית, לשחק בכל מיני משחקים בגינה בשמש, וסתם לשכב יחד במיטה, דבר המקנה ביטחון רגשי וחום. התוספת החדשה למשפחה לא אומרת שהמירוץ בחנויות הצעצועים לתינוקות מתחיל. להפך, אולי זה הזמן להוריד הילוך, לצאת מהקניון ולהתכנס אל התא המשפחתי הביתי.

בשבועות הראשונים

צעצועים לתינוקות חשובים מאד להתפתחותםתינוקות שזה עתה נולדו צריכים בעיקר את אמם לידם, ואהבת אם עדיפה על פני כל הצעצועים שבעולם. להקיף את התינוק בצעצועים לתינוקות בשבועות הראשונים יהיה דבר חסר תכלית כיוון שבשלב זה הוא רק לומד להסתגל לסביבתו החדשה. הוא זקוק אינסטנקטיבית למגע של אמו ולא למגע של חפצים, ובנוסף הראייה שלו מטושטשת ומוגבלת, הוא רגיש מאוד לאור ותפישת הצבעים שלו נמוכה. כך שמוביילים, תמונות של חיות, בובות ומשחקים לתינוקות- רלוונטים רק בגיל מאוחר יותר.

צעצועים לתינוקות החשובים להתפתחותם

ובכל זאת, צעצועים תורמים להנאה, לימוד ולהתפתחות התינוק והילד, וישנם צעצועים לתינוקות שמסייעים להתפתחותם ועל כן מומלצים. תחילה נציין שמוזיקה טובה לתינוק בכל השלבים ומרגע היוולדו, ויש אפילו כאלה המשמיעים מוזיקה לתינוקם עוד בשלב ההריון. מחקרים רבים מוכיחים את ההשפעה החיובית של מוזיקה על תינוקות וילדים.

מגיל ארבעה חודשים התינוק מתחיל לנסות לאחוז בעצמים, ועל כן בובות רכות שונות התלויות או צמודות ללול שלו יכולות להיות טובות עבורו. גם בובות המשמיעות צלילים, וכמובן שמוביילים מכל הסוגים מומלצים. בגיל זה שדה הראייה של התינוק מתרחב, תפישת הצבעים שלו משתפרת ויכולת המיקוד שלו בעצמים מתגברת. עדיין מומלץ שהצעצועים לתינוקות יהיו בצבעי שחור ולבן שלהם הניגודיות הרבה ביותר, והיא הטובה ביותר עבור תינוקות בגיל הזה שמיקוד הראייה שלהם ויכולת אבחנת הצבעים שלהם אינם מפותחים לגמרי. צעצועים לתינוקות בגדלים שונים ובצורות שונות ילמדו אותו להבחין בין צורות וגדלים, וישפרו את תפישתו הויזואלית. צעצועים כמו קונוס עם טבעות צבעוניות בגדלים שונים, צעצועי חיות משק, קוביות רכות בגדלים וצבעים שונים, כדורים- הם צעצועים מומלצים וטובים עבור תינוקכם.

זכרו- צעצועים לתינוקות חשובים להתפתחותם, אך חשוב מכל הוא מגע של אמא.