צעצועים מחומרים טבעיים

רכבת צעצוע מחומרים טבעייםהתנועה הירוקה, אשר החלה את דרכה בתחומים כמו פוליטיקה וכלכלה, מתפרשת אט אט גם לתחומי חיים נוספים. אחד מהם הוא עולם הצעצועים בהם משחקים ילדינו. קשה להאמין, אך למשחקים והחפצים בהם מתעסקים ילדינו, ישנה השפעה רבה על איכות הסביבה ואף יותר מכך, על בריאות ובטיחות ילדינו. היום, בשיטוט קל בחנויות הצעצועים או באתרי האינטרנט, נוכל למצוא בקלות רבה צעצועים טבעיים, במבחר ענק ומגוון.

הקונספט של צעצועים טבעיים, יש לציין, צלח יפה מאוד יחסית לשאר אידיולוגיות ירוקות ובסיסיות אשר נזנחו ו/או טרם יושמו. היתרון הבולט ביותר של צעצועים אלו על פני צעצועים אלקטרוניים או צעצועים מפלסטיק הוא זה שהם עשויים, מן הסתם, מחומרים טבעיים אשר אינם מאיימים על בריאות המשתמש.

מדוע נעדיף צעצועים טבעיים

צעצועים טבעיים לרוב עשויים מחומרים מתכלים, על מנת שיוכלו לחזור למערכת האקולוגית הטבעית גם לאחר השימוש. מעבר לכך, התעסקות עם חומרים אלו יוצרת מעין זיקה לטבע. משהו בהחזקת צעצועי עץ מגולפים, מישושם והרחתם, מרגיש לנו כאילו יצאנו לטיול, בעודנו בחדר הילדים שבבית. גם דור המבוגרים יוכלו למצוא נחת וכמה רגעי התרפקות על העבר באמצעות צעצועים פשוטים וישנים.

חשוב להדגיש כי הצעצועים המתוחכמים של המאה העשרים ואחת אינם מזיקים להתפתחות ילדינו, נהפוך הוא. אולם, ישנן משפחות רבות אשר יוותרו על צעצועי החשמל המדברים לטובת צעצועים טבעיים אשר מותירים מקום לדימיון. צורות גיאומטריות מעץ מגולף או מיכלים וכלים העשויים מבקבוקי מיחזור, הם שתי דוגמאות מתוך עשרות סוגים של צעצועים טבעיים אשר בסופו של שימוש ימצאו את מקומם בחזרה בטבע.

למצוא שלווה בצעצוע

מטוס צעצוע עשוי מעץהצעצועים של ימינו, בעיקר בגלל התפתחות הטכנולוגיה, מייצגים את אורח החיים הלחוץ, המהיר והעצבני. רכבים שיורים טילים או חיילים מיניאטורים – לא רק שאינם חינוכיים אלא גם עומדים מנגד לצעצועים אורגניים וטבעיים אשר מקנים לנו את ההזדמנות לברוח מעולם החומר וההייטק, ולו לכמה שעות משחק, ופשוט להירגע. “צעצועים טבעיים מהווים איזשהי תמימות וראשוניות אשר מושכים הן את דור המבוגרים והן את הדור הצעיר” – טוענת פסיכולוגית ילדים.

צעצועים טבעיים אף מתבלטים בזמן מדף יחסית ארוך לשאר סוגי צעצועים. דווקא בשל העובדה שהם אינם עשויים מזכוכית או פלסטיק, והודות לכך שאינם מכילים מעגלים חשמליים וחיישנים רגישים, קטן הסיכוי שהם ישברו, יתקלקלו או ייצאו מכלל שימוש. בנוסף, צעצועי פלסטיק או מתכת מושלכים בסופו של דבר לפח האשפה כמו שהם, ולמעשה גורמים לביזבוז רב של חומרים.

על חומרים וסכנות אחרות

כפי שכולנו יודעים, בוודאי לפי התווית הלבנה בגב הצעצוע, חלק ניכר ביותר מהצעצועים שנוכל למצוא היום בשוק (למעלה מ 50%) מיוצרים בסין. יבואני צעצועים החלו לייבא צעצועים מסין בתחילת שנות ה-80 עקב השתלמות כלכלית. הבעיה המרכזית היא שבמפעלי הענק הרחוקים האלו, אין פיקוח של ממש על החומרים מהם מיוצרים הצעצועים או על החומרים בהם משתמשים כדי לצבוע אותם. למעשה, כמעט חצי מהסחורה שמיובאת מסין עשויה מחומרים מסוכנים לבריאות וצבועה בצבעים רעילים לגוף האדם ולכן מהווים סכנה גדולה, במיוחד אם מדובר בצעצועים לתינוקות. צעצועים טבעיים, נוסף על חומר היסוד האורגני שלהם, צבועים בשמן זית או שעווה, אשר אינם מהווים סכנה כלל.

אמנם נצטרך לפתוח את כיסנו מעט יותר באם נרצה לרכוש צעצועים טבעיים, אך עדיין לא בהרבה. כמובן, זהו יהיה מחיר סמלי לשלם עבור בטיחות ילדינו ואורח חייהם החשוב לנו כל כך. צעצועים אלו אף מוצעים למכירה באתרי האינטרנט השונים ובמאות בתי עסק פרטיים המתמחים בגילוף עץ